Cookie Consent by Free Privacy Policy website Radnice | Holice | město neznámé energie

Radnice

Předchozí

Stanoviště č. 2

Následující

Městský úřad Holice

První zmínky o holické radnici nás přivádějí do druhé poloviny 16. století. V roce 1563 shořel vůbec první zdejší známý rathauz a konšelé proto pro radní potřeby upravili právě zakoupené stavení Jana Konopníka. Překulilo se jedno století a v roce 1680 radnice opět padla popelem. O 8 let později pak tesařský mistr Lukáš Řehák z Bořic vystavěl novou dřevěnou radnici.

Výstavba původní radnice

V dubnu 1819 ji ochotní sousedé holičtí za dva dny rozebrali a ihned začali kopat základy radnice nové a 26. dubna 1819 položili základní kámen. Jmény úředních osob ho opatřil Jan Stoklasa z Borohrádku. Na místě někdejší dřevěné radnice dlouhé 29 a široké 34 loktů (1 loket je 59,3 cm), s podsíněmi a hostincem tak za více jak 12 tisíc zlatých vyrostla budova zděná, dokončená v roce 1824. O 3 roky později mezi ni a masné krámy postavili Holičtí směrem do dnešní Holubovy ulice ještě stáje pro potřeby radničního zájezdního hostince. Na jejich místě v roce 1842 vyrostl po požáru města boční trakt, v roce 1849 ukončil činnost zájezdní hostinec a do jeho prostor se nastěhovaly nové úřady – okresní politický úřad, okresní soud a berní úřad. Dne 22. září jmenovaného roku se totiž Holice staly jejich sídlem – po zrušení a postátnění úřadů panských. V průběhu dalších let se radnice stala sídlem Studentského spolku, městského muzea, městské knihovny, spolkovou místnost s vlastní knihovnou v ní měli i dobrovolní hasiči.

Zničení původní radnice

Osudovým okamžikem se pro historickou budovu staly květnové události roku 1945. Dne 6. května ji při německém náletu na město zasáhla bomba shozená letadlem Focke-Wulf 190 a následně vybouchla uvnitř uložená munice. Němci nedovolili hořící radnici hasit. Shořela v ní proto spousta uměleckých děl vysoké hodnoty, např. studie Urbanovy opony pardubického městského divadla či různé cenné obrazy z pardubické radnice, dovezených do Holic v domnění, že zde budou ve větším bezpečí. Plamenům za oběť padly i exponáty zdejšího městského muzea, které už nebylo nikdy obnoveno.

Nová radnice

Po osvobození se s opravou starobylé radnice, ve které se narodil nejslavnější holický rodák africký cestovatel Dr. Emil Holub, již nepočítalo a její trosky občané postupně odstranili. Bourání začalo 23. června 1945 a účastnilo se ho i mnoho dobrovolníků, např. legionáři, učitelé, partyzáni či železničáři. Místní národní výbor pak dalších 6 let úřadoval v bývalé Schickově továrně v Nádražní ulici (dnes Střední škola automobilní), odkud se 1. dubna 1951 přestěhoval do nové budovy – dnešní radnice. Z velkorysého projektu holického rodáka architekta Karla Dudycha se však realizace dočkala jen boční část do Holubovy ulice. Radnice tak natrvalo opustila náměstí. Současnou podobu dostala rekonstrukcí a dostavbou v roce 2004. Vestibul zdobí kamenný polychromovaný znak města z roku 1820.

Galerie

Zobrazit obrázek: Historická budova radnice
Dvůr vypálené radnice
Vypálená radnice
Náčrt vypálené budovy radnice
Vítězný návrh nové podoby radnice od architekta Karla Dudycha, z něhož byla ovšem realizována jen část
Budova Městského národního výboru po dostavbě
Dnešní podoba městského úřadu
Dům na místě vypálené a zbořené staré radnice
Dřívější podoba křižovatky u městského úřadu (vlevo uprostřed současná Restaurace Černý kůň)
Památník Emila Holuba