Cookie Consent by Free Privacy Policy website Zajímavá místa | Holice | město neznámé energie
Úvod > Infocentrum > Zajímavá místa

Zajímavá místa

Zobrazit obrázek: Pomník Dr. Emila Holuba

Pomník Dr. Emila Holuba

Socha od akademického sochaře Jindřicha Soukupa, dar Kruhu rodáků a přátel Holic v Praze z roku 1949 stojí na křižovatce Holubovy a Hradecké ulice.

Více informací

Zobrazit obrázek: Sokolovna

Sokolovna

Sokolovna v Holicích je budova postavená v roce 1913 podle plánů architekta Otakara Novotného v duchu geometrické moderny. Kromě sportovního vyžití nabízí holická sokolovna i odpočinek a nasycení v Café Zemánek.

Více informací

Zobrazit obrázek: Zemánkova vila

Zemánkova vila

Druhá budova podle architekta Otakara Novotného. V roce 1913 ji nechal postavit MUDr. Čeněk Zemánek. Původní podobu průčelí domu nechal obnovit současný majitel Ing. Karel Vrbický.

Více informací

Zobrazit obrázek: Kamenný kříž na náměstí

Kamenný kříž na náměstí

Kamenný kříž na severní straně náměstí nechala vlastním nákladem zhotovit v roce 1803 obec. Nahradil starší kříž dřevěný a v roce 1810 ho posvětil královéhradecký biskup Maria Tadeáš, hrabě z Trautmannsdorfu. Během let kříž několikrát změnil své stanoviště. Rozsáhlou opravu provedl na počátku 90. let minulého století nákladem farního úřadu holický rodák sochař Jan Holinka.

Více informací

Zobrazit obrázek: Kostel sv. Martina

Kostel sv. Martina

Kostel sv. Martina patří k panoramatické dominantě města a k jeho pozoruhodným objektům. Barokní stavba z první poloviny 18. století (1736 až 1739) byla postavena podle plánů architekta a stavitele Tomáše Haffeneckera.

Více informací

Zobrazit obrázek: Kaplička sv. Jana Nepomuckého

Kaplička sv. Jana Nepomuckého

Kaplička byla postavena přibližně v roce 1855 a nachází se v Komenského ulici proti kostelu sv. Martina. V roce 1928 byla renovována a v roce 2006 převedena do majetku obce a zrekonstruována.

Více informací

Zobrazit obrázek: Sousoší obětem války a odboje 1939–1945

Sousoší obětem války a odboje 1939–1945

Sousoší ženy a umírajícího barikádníka od akademického sochaře Josefa Malejovského bylo v roce 2016 přemístěno ze sokolského parku na prostranství u hřbitova.

Více informací

Zobrazit obrázek: ZUŠ Karla Malicha

Základní umělecká škola Karla Malicha

Postavena podle projektu Ing. arch. Dalibora Boráka ze studia Dobrý dům, s.r.o, investor město Holice, dodavatelská firma BW – Stavitelství, s.r.o. Škola je v provozu od září 2014, stavba splňuje standardy pasivní výstavby, oceněna jako Stavba roku Pardubického kraje 2015 a Ekologickým Oskarem 2015.

Více informací

Zobrazit obrázek: Mandysova vila

Mandysova vila

Kvalitní ukázka pozdně secesní architektury regionálního charakteru, postavená podle návrhu místního rodáka Václava Mandyse v roce 1910.

Více informací

Zobrazit obrázek: Vila v Komenského ulici

Secesní vila v Komenského ulici

Secesní vila drobného měřítka s hodnotnou plastickou výzdobou fasád.

Více informací

Zobrazit obrázek: Památné stromy

Památné a pamětní stromy

Pamětní neboli memoriální strom je termín, který se používá k označení stromu vysazeného při významné příležitosti nebo k výročí historické události. Na rozdíl od pojmu památný strom není ukotven v zákoně, ale může se v některých situacích významově překrývat. Na území města Holic máme takových stromů hned několik.

Více informací