Cookie Consent by Free Privacy Policy website Ohlášení staveb a stavebních úprav | Holice | město neznámé energie
Úvod > Město a úřad > Městský úřad > Stavební úřad > Ohlášení staveb a stavebních úprav

Ohlášení staveb a stavebních úprav

Sdílet Facebook Twitter

Podmínky a postup řešení

Na základě podání oznámení na předepsaném formuláři, přičemž obsahové náležitosti podání je upraveno v ust. § 37 správního řádu a v ust. § 105 stavebního zákona včetně jeho prováděcích vyhlášek.

Žádost ke stažení:

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit?

Osobně na stavebním úřadu Městského úřadu Holice, Holubova 1, ve 2. nadzemní podlaží, v úřední dny, v ostatní dny tamtéž po předchozí domluvě.

Dále můžete využít elektronickou podatelnu pro podávání a žádosti opatřené zaručeným elektronickým podpisem a e-mailové adresy na jednotlivé stavební odborné referenty ve tvaru příjmení@mestoholice.cz.

 

Helena Sedláková

 

Město Holice

Eva Chrtková

 

Město Horní Jelení, obce Dolní Ředice, Horní Ředice, Ostřetín, Uhersko, Veliny

Milan Shejbal

 

Obce Dolní Roveň, Chvojenec, Jaroslav, Poběžovice u Holic, Vysoké Chvojno, Trusnov, Býšť

Kristýna Málková

 

Jaké doklady a informace musíte mít s sebou?

K podání je nutné připojit všechny potřebné doklady či písemnosti včetně odpovídající stavební dokumentace. Seznam příloh nutných k podání je uveden v ust. § 105 stavebního zákona a v případě staveb, jejichž ohlášení je nutné na předepsaném formuláři též v části B přílohy č. 1 vyhlášky (respektive v části B předepsaného formuláře).

Ohlášení postačí u změn dokončených staveb uvedených v odstavci 1 § 104 stavebního zákona, pokud jejich provedením nebudou překročeny uvedené parametry.

Doklady

U těchto staveb je k ohlášení nutné doložit projektovou dokumentaci zpracovanou osobou autorizovanou (zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě) podle vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb, ve znění změny pozdějších změn.

Dojde-li stavební úřad k závěru, že ohlášení není úplné nebo záměr nesplňuje podmínky pro vydání souhlasu s provedením ohlášeného stavebního záměru, rozhodne usnesením o provedení stavebního řízení. Toto usnesení se oznamuje pouze stavebníkovi a nelze se proti němu odvolat. Stavební řízení je zahájeno dnem podání ohlášení. Podané ohlášení se považuje za žádost o stavební povolení. Lhůta pro vydání rozhodnutí začíná běžet od právní moci usnesení.

Správní a jiné poplatky

Za vydání souhlasu s ohlášenou stavbou nebo společného územního souhlasu se souhlasem s provedením ohlášeného stavebního záměru se vyměřuje správní poplatek podle položky č. 18 části sazebníku správních poplatků zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

Poplatek je možno zaplatit:

  • hotově v pokladní hodiny na pokladně Městského úřadu Holice po obdržení průvodního lístku, který vydá příslušný pracovník stavebního úřadu,
  • bezhotovostně převodem z účtu navrhovatele – podmínkou je uvedení variabilního symbolu přiděleného Městským úřadem Holice stavebním úřadem.

Zaplacení správního poplatku je nezbytné doložit před vydáním souhlasu.

Lhůty pro vyřízení

Lhůty pro provedení úkonů upravuje ustanovení § 106 stavebního zákona u společného oznámení dále § 96 stavebního zákona. Ohlášenou stavbu, terénní úpravy nebo zařízení může stavebník provést na základě písemného souhlasu stavebního úřadu, který stavební úřad vydá do 30 dnů ode dne podání ohlášení. Souhlas s ohlášeným záměrem platí 2 roky ode dne jeho vydání.

Dojde-li stavební úřad k závěru, že ohlášení není úplné nebo záměr nesplňuje podmínky pro vydání souhlasu s provedením ohlášeného stavebního záměru, rozhodne usnesením o provedení stavebního řízení.

Další účastníci

Vzhledem k tomu, že se při ohlášení nevede správní řízení, není ve stavebním zákoně ani správním řádu vymezen okruh účastníků řízení.

Další dotčení mohou být:

  • osoby, které mají vlastnická práva nebo práva odpovídající věcnému břemenu k pozemkům, které mají společnou hranici s pozemkem, na kterém má být stavební záměr uskutečněn,
  • dotčené orgány,
  • provozovatelé a vlastníci veřejné dopravní a technické infrastruktury.

Opravné prostředky

Souhlas nabývá právních účinků dnem doručení stavebníkovi. Souhlas lze přezkoumat. v přezkumném řízení, které lze zahájit do 1 roku ode dne, kdy souhlas nabyl právních účinků. Rozhodnutí ve věci v přezkumném řízení v prvním stupni nelze vydat po uplynutí 15 měsíců ode dne, kdy souhlas nabyl právních účinků. Žádost o přezkum se podává u správního orgánu, který souhlas vydal.

Právní předpisy

Tato problematika je upravena v ustanoveních § 104 – § 107 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "stavební zákon") a souvisejících právních předpisech:

  • zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "správní řád")
  • vyhláška č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb, ve znění změny
  • vyhláška č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti, ve znění pozdějších změn
  • vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších změn
  • vyhláška č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování, územního opatření a stavebního řádu, ve znění pozdějších změn
  • vyhláška č. 268/2009, o technických požadavcích na stavby, ve znění pozdějších změn
  • vyhláška č. 398/2009, o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb, ve znění pozdějších změn
  • vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, ve znění pozdějších změn